Destylaty - Poradnik
Wszystko co powinieneś wiedzieć o Whisky i Destylatach home oferta sklep PIWO WINO DESTYLATY PRZETWÓRSTWO kontakt

Woda

Górskie strumienie są jednym z piękniejszych elementów szkockiego krajobrazu. Pochodząca z nich woda jest miękka, czysta i torfowa- właśnie taka, jakiej potrzeba do destylacji dobrej whisky słodowej. Z tego względu właściciele destylarni robią wszystko, by chronić źródła i zlewiska, często wykupując okoliczne ziemie i zapobiegając ich użytkowaniu. Na niepowtarzalny charakter wody ze szkockich strumieni największy wpływ wywiera specyfika ziem, przez które przepływa: najpierw płynie przez granitowe zbocza wchłaniając cenne minerały, a następnie przez torfowiska (najstarsze mają 10 tys. lat) i rozległe wrzosowiska. Na tym etapie woda bywa całkiem brunatna- tak wysokie może być jej nasycenie torfem. Gdy dopływa do gorzelni, niektóre z nich poddają ją promieniowaniu ultrafioletowemu, w celu oczyszczenia z zanieczyszczeń i drobnoustrojów, ale bardzo rzadko jest to konieczne.

 

 

Jęczmień

Słód jęczmienny jest najważniejszym surowcem potrzebnym do produkcji whisky słodowej, więc jakość gatunkowa malta uzależniona jest od jakości jęczmienia rosnącego na wichrowych wzgórzach Highlands i na żyznych równinach Lowlands. Na całe szczęście dla szkockich gorzelników, mimo trudnych warunków pogodowych, jęczmień z terenów rodzimych odznacza się wysoką klasą i import tego zboża z innych krajów zdarza się tylko w szczególnych przypadkach. Gorzelnicy starannie selekcjonują ziarna przeznaczone do produkcji słodu: wymaga się od nich wysokiej zawartości skrobi i niskiej zawartości białka. Skrobia pożądana jest dlatego, że podczas fermentacji przekształca się w cukier, a ten z kolei w alkohol, natomiast im mniej białka, tym więcej skrobi i w rezultacie więcej alkoholu. Oprócz tego, jęczmień powinien wykazywać wysoki stopień kiełkowania oraz niski poziom wilgotności. W przeciwnym wypadku grozi mu spleśnienie podczas przechowywania. Nie bez znaczenia przy produkcji whisky są także odmiany jęczmienia, które po drugiej wojnie światowej namnożyły się bez liku. Wśród nich na uwagę zasługuje wysokiej jakości Golden Promise- jęczmień, używany przez gorzelnie Macallan i Glengoyne.

 

 

Drożdże

Są ostatnim składnikiem whisky słodowej. Do jej produkcji używa się wyłącznie jednej odmiany tego grzyba, ponieważ różne rodzaje drożdży przeznaczone są do różnych celów: inne drożdże używa się do wypieków pieczywa, inne do produkcji piwa, a jeszcze inne do produkcji wina. Drożdże używane przy produkcji whisky to kombinacja drożdży gorzelniczych i piwowarskich. Aby drożdże zaczęły „pracować” (tj. pączkować) potrzebne są im odpowiednie warunki, czyli ciepło, wilgoć i oczywiście- cukier. Wtedy zaczynają rozmnażać się w szalonym tempie, powiększając wielokrotnie swoją objętość i produkując alkohol. Cały proces trwa około 50 godzin.