Destylaty - Poradnik
Wszystko co powinieneś wiedzieć o Whisky i Destylatach home oferta sklep PIWO WINO DESTYLATY PRZETWÓRSTWO kontakt

Produkcja

 

Wódka powstaje przez zmieszanie spirytusu z wodą. Do produkcji spirytusu można użyć prawie każdej rośliny bogatej w skrobię lub cukry proste- najczęściej są to różne zboża, takie jak żyto, pszenica lub kukurydza. Rzadziej wyrabia się ją z ziemniaków, melasy trzcinowej, soji, lub winogron. W Polsce niektóre wódki produkuje się po prostu ze sfermentowanego roztworu cukru i drożdży.

 

Produkcja wódki rozpoczyna się w gorzelni, gdzie zacier stanowiący mieszaninę cukru, wody i drożdży poddaje się fermentacji. Najczęściej gorzelnicy zamiast cukru krystalicznego dodają do zacieru mąkę zbożową, ponieważ jest tańsza i bogata w skrobię. Po zakończeniu fermentacji otrzymuje się roztwór o 8% koncentracji alkoholu, który destyluje się na dwa sposoby: w miedzianych alembikach, albo w aparatach kolumnowych. W obu przypadkach tzw. surówkę destyluje się do mocy 85-90% i poddaje ostatniemu procesowi- rektyfikacji, polegającej na usunięciu z niej „złego smaku”. W ten sposób otrzymuje się spirytus rektyfikowany o mocy 96% i spirytus bezwodny. Następnie spirytus rektyfikowany wzbogaca się spirytusem wydestylowanym z wyselekcjonowanej masy zbożowej, który wpływa na lekko zbożowy posmak finalnego produktu. Przy czystych wódkach wysokogatunkowych stosuje się dodatkową obróbkę węglem drzewnym, która poprawia ich smak, pochłaniając nieprzyjemne smaki. Ostatnim etapem produkcji jest rozcieńczenie spirytusu wodą do mocy 40% i rozlanie wódki do butelek.

 

Wódkę gatunkową wytwarza się na bazie spirytusu rektyfikowanego, wzbogaconego dodatkami smakowymi w postaci: przypraw (cynamonu, imbiru, czerwonej papryki, wanilii), ziół, destylatów i soków owocowych, nalewek, miodu, czekolady, ziół itp. Przykładem polskiej wódki gatunkowej jest „żubrówka” aromatyzowana dziko rosnącą trawą żubrową oraz „krupnik” doprawiany miodem. Produkcja wódki gatunkowej jest bardziej złożona, ponieważ jej przebieg uzależniony jest od receptury konkretnego producenta. Podobnie jak przy produkcji wódki naturalnej, często przeprowadza się dodatkowe leżakowanie w dębowych beczkach.