Kiełkowanie

 

W pierwszym etapie produkcji piwa, jęczmień poddawany jest kiełkowaniu: ówcześnie oczyszczone ziarna jęczmienia moczy się w wodzie przez trzy dni, aż nie zaczną wydzielać enzymów, które później, po zmieleniu słodu i wymieszaniu go z wodą, zamienią skrobię w cukry proste. Słodowanie trwa zazwyczaj około tygodnia i gdy zachodzące w kadziach procesy chemiczne dobiegną końca, przystępuje się do suszenia. Uzyskana w ten sposób substancja nazywana jest słodem.

 

Warzenie

 

Gotowy słód ściera się na mąkę i zalewa ciepła wodą. Wytworzone podczas słodowania enzymy powodują przejście około 75% ekstraktu do roztworu. Następnie oddziela się część płynną, zwaną brzeczką, od części nierozpuszczalnej- wysłodzin. Uzyskaną brzeczkę gotuje się przez 2 godziny z dodatkiem chmielu, a następnie schładza się ją i dodaje drożdże.

 

Fermentacja

 

Podczas fermentacji drożdże powodują rozkład cukrów na alkohol i dwutlenek węgla. Wyróżnia się dwie zasadnicze techniki piwowarskie – dolną i górną fermentację. Fermentacja dolna przebiega w niskich temperaturach 7-12C i trwa od 7 do 10 dni; pod koniec procesu drożdże opadają na dno. Natomiast fermentacja górna przebiega w temperaturze 15-25° i trwa od 3 do 5 dni, a pączkujące drożdże zbierają się wraz z dwutlenkiem węgla na powierzchni brzeczki.

 

Leżakowanie

 

W tej fazie „młode piwo” podlega leżakowaniu. W przypadku piw otrzymanych przy zastosowaniu górnej fermentacji, okres leżakowania wynosi tydzień, natomiast w przypadku dolnej fermentacji, okres ten może wynosić nawet kilkanaście tygodni. Celem leżakowania jest przede wszystkim rozłożenie diacetylu, który powstał jako produkt uboczny fermentacji. W trakcie leżakowania piwo klaruje się, nasyca dwutlenkiem węgla i nabiera cennego bukietu.

 

Filtracja

 

Filtracja służy uzyskaniu odpowiedniej klarowności i oddzieleniu zawiesin. Najczęściej dokonuje się jej przy pomocy ziemi okrzemkowej. Niekiedy pomija się ten etap, w celu uzyskania specyficznej jakości trunku.

 

Piwo - Poradnik
czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o Piwie oferta sklep PIWO WINO DESTYLATY PRZETWÓRSTWO kontakt