POTRZEBNE WYPOSAŻENIE

 

1) Koncentrat Coopers’a (z dołączoną torebeczką drożdży piwowarskich) 2) Jeden kg cukru oraz woda. Balon szklany lub pojemnik fermentacyjny o pojemności ok. 30l. 3) Garnek do rozmieszania składników. 4) Rurka fermentacyjna oraz łyżeczka miarowa do cukru. 4) Wskaźnik zawartości cukru i termometr. 5) Kapslownica i kapsle. 6) Butelki do rozlewu piwa.

 

CZYSZCZENIE

 

Cały sprzęt, butelki itd. muszą być umyte z pomocą płynu do mycia naczyń a następnie wypłukane czystą ciepłą.

 

WARZENIE PIWA

 

Zamkniętą puszkę z ekstraktem wkładamy na 10 minut do naczynia (zlewu) z gorącą wodą. Do ok. 5 litrowego naczynia wsypujemy 1 kg cukru, dolewamy 2 litry wrzącej wody i mieszamy aż do rozpuszczenia cukru, następnie dodajemy zawartość puszki i powtórnie dokładnie mieszamy. Roztwór po wystudzeniu wlewamy do pojemnika fermentacyjnego lub balonu. Dodajemy 20 litrów letniej wody (dla polepszenia smaku wodę można wcześniej przegotować lub skorzystać z mineralnej) i całość dokładnie mieszamy. Po dodaniu wszystkich składników maksymalna objętość nastaw to 23 litry. W przypadku piwa typu Stout max. 18 litrów. Końcowa temperatura nastawu powinna wynosić 21-27°C. Należy pamiętać, że temp. powyżej 30°C zabije drożdże. W temp. poniżej 18°C fermentacja może w ogóle się nie rozpocząć. Wsypać zawarte w torebce drożdże do nastawu , wymieszać i zamknąć otwór pojemnika (balonu) umieszczając w zamknięciu (korku) rurkę fermentacyjną. Pozostawić pojemnik w ciepłym miejscu 18-24°C na okres ok. 7 dni .Przed przystąpieniem do dalszych czynności upewnić się, że fermentacja dobiegła końca. Sprawdzenie polega na potwierdzeniu, że na powierzchnię nie przedostają się bąbelki, a brzeczka zaczyna się klarować. Fermentacja będzie zakończona gdy cukromierz będzie wskazywał przez dwa kolejne dni 1 Blg . Przed rozlaniem piwa do butelek należy upewnić się, że fermentacja jest zakończona w przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo rozsadzenia butelek lub zbyt intensywna pienistość piwa .

 

ROZLEWANIE PIWA DO BUTELEK

 

dodać maksymalnie 1 łyżeczkę cukru (4 g) do każdej wcześniej wymytej , 0,5 litrowej, butelki. Nie należy przekraczać powyższej ilości gdyż może to spowodować rozsadzenie butelki, a piwo będzie zbyt musujące. Zaniżenie dawki cukru ograniczy pienistość piwa. Za pomocą wężyka przelać piwo do butelek, pamiętając aby nie poruszyć osadu z dna pojemnika fermentacyjnego (balonu). Butelki podczas napełniania trzymamy lekko przechylone dzięki czemu ograniczymy pienienie się piwa. Butelki napełniamy tak aby w szyjce pozostało ok. 5 cm wolnej przestrzeni. Po zakapslowaniu wymieszać cukier kilka razy przekręcajc butelki. Po rozlewie następuje tzw. druga fermentacja. Uszczelnione lub zakapslowane butelki umieścić w ciepłym pomieszczeniu o temperaturze ok. 20°C przez 4 dni. Nie przechowywać w bezpośrednim nasłonecznieniu. Następnie przestawić piwo do chłodniejszego pomieszczenia (15°C ) w celu sklarowania. Kiedy piwo jest doskonale klarowne (ok. 2-3 tyg.) nadaje się do spożycia, będzie jednak znacznie lepsze jeżeli pozostawimy je na min. kolejne dwa tygodnie, jednakże pełnego smaku nabierze po 2-3 miesiącach . (jednakże tu trzeba mieć bardzo silną wolę) ale warto!!! Gotowe piwo można przechowywać w chłodnym miejscu nawet do 2 lat. Podczas serwowania piwa należy uważać , aby nie zmącić drożdży zalegających na dnie butelek. Przed spożyciem zaleca się przelanie piwa do kufli. Piwo podawać dobrze schłodzone.

PIWO WINO DESTYLATY PRZETWÓRSTWO kontakt Piwo - Poradnik
czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o Piwie