Wyciąganie korka

 

W większości przypadków butelki wina zamyka się korkiem naturalnym, wykonanym z kory dębu korkowego (łac. Quercus suber), albo korkiem wykonanym z tworzywa sztucznego (np. silikonu). Funkcja korka sprowadza się do zapobiegania wydostawaniu się wina z butelki i ograniczenia jego kontaktu z tlenem. Dzięki temu wino ma zapewnione warunki do dojrzewania. Czasami wina zamykane są korkami zawierającymi poważne wady (np. mające pionowe ubytki, kruche, nasączone winem, albo spleśniałe) i wtedy niedoskonałości korka przechodzą na wino: staje się ono stęchłe i gorzkie.

 

Często brak odpowiedniego sprzętu czyni z wyciągnięcia korka prawdziwe wyzwanie. Na szczęście, szeroki wybór nowoczesnych korkociągów sprawia, że zabieg ten staje się prosty i wygodny. W przypadku, gdy używamy zwykłego korkociągu, podczas wkręcania spirali korek może wpaść do butelki lub pokruszyć się. By tego uniknąć, spirala powinna być ustawiona prostopadle do korka, na samym jego środku. Następnie należy oprzeć butelką o dół tułowia i powoli wyciągać korek z szyjki butelki, pamiętając o właściwym kącie nachylenia spirali. Jeśli korek pękłby w połowie- bez paniki. Wystarczy zmienić kąt nachylenia spirali i przyciskając korek do szyjki ostrożnie wyciągnąć go z butelki.

 

W skrócie:

 

Odcinamy kapturek, a po jego usunięciu przecieramy szyjkę szmatką.

 

Wkręcamy spiralę w środek korka, trzymając butelkę w pozycji pionowej, a następnie powoli wyciągamy go ze środka.

 

Po wyciągnięciu korka sprawdzamy jego elastyczność i wąchamy część, która stykała się z winem, aby upewnić się, czy korek nie zawierał wad.

PIWO WINO DESTYLATY PRZETWÓRSTWO kontakt Wino - poradnik
 Wszystko co powinieneś o Winie home oferta sklep