Wina białe

Wina białe wyrabia się na ogół z białych winogron (wyjątkiem jest wytłaczane z czerwonych winogron francuskie wino Blanc de Noirs) i spożywa pod postacią win młodych, starych, wytrawnych, półwytrawnych, słodkich i półsłodkich. Najczęściej wina białe pija się jako młode, ze względu na ich świeży, intensywny i owocowy smak, choć zdarzają się szlachetne wina słodkie, których jakość wzrasta wraz z ich długowiecznością. W odróżnieniu od win czerwonych, wina białe mają mniej złożony smak, są bardziej kwaskowate i zawierają mniej alkoholu. Pija się je jako aperitif, do ryb, serów, białych mięs i deserów. Najlepiej smakują, gdy podaje się je w temperaturze 6°C - 14°C.

 

Wina czerwone

Wina czerwone wytłacza się z czerwonych winogron i spożywa pod wszelkimi postaciami (jako młode, stare, wytrawne, półwytrawne, słodkie i półsłodkie). W skórkach czerwonych winogron znajdują się barwniki- odpowiedzialne za barwę wina, oraz garbniki- decydujące o jego smaku i aromacie. Duża ilość garbników w winie oznacza, że jego okres dojrzewania w dębowej beczce był bardzo długi. Najlepsze wina czerwone leżakuje się nawet kilkadziesiąt lat, choć czerwone wina owocowe (np. Beaujolais Nouveau) pija się z reguły jako młode roczniki. Inaczej niż białe, wina te mają bardzo złożone bukiety oraz przeciętną zawartość alkoholu od 10% do 14%. Pija się je do zimnych przekąsek, czerwonych mięs: dziczyzny, wędlin i dzikiego ptactwa. Najlepiej smakują podawane w temperaturze od 12°C do 18°C.

 

Wina różowe

Wina różowe -podobnie jak wina czerwone- wytłacza się z czerwonych winogron, choć skórki oddziela się od moszczu już po kilku godzinach, tak aby ograniczyć ilość przechodzącego do niego barwnika. Dzięki temu powstaje wino o barwie różowej (od łososiowej po malinową), a nie czerwonej lub rubinowej. Mimo że wino różowe wytłacza się z czerwonych winogron, to ogólny proces produkcji jest prawie identyczny jak w przypadku win białych. Wino różowe świetnie pasuje do przystawek, owoców morza, niektórych ryb i lekkich potraw. Najlepiej smakuje, gdy jest mocno schłodzone.

 

Wina lekko musujące

To wina o niewielkiej zawartości dwutlenku węgla, który najczęściej powstaje podczas fermentacji moszczu, a rzadziej- uzyskuje się go sztucznymi metodami. Typowym przykładem wina lekko musującego jest włoskie Prosecco, noszące- tak jak pozostałe włoskie wina lekko musujące- miano „frizzante”. We Francji istnieją dwa rodzaje: „petillant” –gazowane mocniej, albo „perlant” –gazowane słabiej, a w Niemczech wino takie określa się jako „Perlwein”.

 

Wina musujące

Należą do nich zarówno wina białe, jak i różowe. Do najbardziej znanych win musujących należą szampany, produkowane wyłącznie w regionie Champagne we Francji. Najlepsze z nich powstają przez wlanie młodego wina do butelki i przechowywanie jej przez okres dwóch lat w chłodnych piwnicach. W tak leżakowanej butelce dwutlenek węgla powstaje na skutek naturalnego procesu. Francuzi szczycą się także winem cremant- winem musującym o mniejszej zawartości dwutlenku węgla i niższym ciśnieniu w butelce. Produkcja wina musującego nie jest jednak domeną tylko Francuzów- także Hiszpanie mają swoje słynne wino Cava, Włosi- Spumanti, a Niemcy- Sekt.

 

Wina słodkie

Wina słodkie wytłacza się najczęściej z białych winogron, ale w przeciwieństwie do win białych, zawartość cukru nie może być mniejsza niż 5%. Do najlepszych win tego typu należą te, które wytłoczono w części bądź w całości z winogron zaatakowanych przez grzyb Botrytis cinerea, wywołujący szlachetną pleśń. Uszkadza ona skórki winogron i pozbawia je wody, dzięki czemu w owocach wzrasta zawartość cukru. Niektóre ze słodkich win charakteryzuje się jako deserowe i wtedy serwuje je do ostatnich dań. Do najlepszych słodkich win należą węgierskie Tokaje, hiszpańska Malaga, włoska Marsala, francuskie Grain Nobles, czy niemieckie Beerenauslese.

PIWO WINO DESTYLATY PRZETWÓRSTWO kontakt Wino - poradnik
 Wszystko co powinieneś o Winie home oferta sklep