Największy wpływ na jakość i charakter wina ma uprawiany przez właściciela winnicy szczep winorośli- to właśnie od niego zależy m.in. jakość otrzymywanych winogron, ich zdolność do dojrzewania, wysokość rocznych plonów i ostateczne aromaty, jakich nabiera wino dojrzewając w dębowych beczkach (barriques). Dlatego plantator, zanim przystąpi do założenia winnicy, wybiera odpowiedni szczep winorośli (spośród 16 000 szczepów!), odpowiednią odmianę w obrębie tego szczepu, a także najbardziej odporną podkładkę do uprawy. Następnie sprawdza jakość gleby, z której winorośl będzie pobierała składniki pokarmowe i uwzględnia przy tym klimat regionu i zmienne pogodowe. Te wszystkie czynniki mają fundamentalny wpływ na charakter otrzymywanego wina i choćby dlatego, warto przyglądać się nazwom szczepów, jakie producent zamieszcza na etykiecie wina. Do głównych odmian czerwonych winogron należy: Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir i Syrah.

 

Cabernet Sauvignon

Szczep Cabernet Sauvignon powstał dzięki skrzyżowaniu cabernet franc i sauvignon blanc. Obecnie uprawia się go niemal na całym świcie, mimo że jest to szczep niełatwy w uprawie. Daje niewielkie, późno dojrzewające owoce o grubej skórce, która bogata jest w barwniki i garbniki. Dzięki temu wina Cabernet zalicza się do win mocno skoncentrowanych i aromatycznych. Młode roczniki mogą się wydać niesmaczne, ponieważ Cabernet jest winem o mocnej budowie i dlatego świetnie nadaje się do długiego dojrzewania w dębowych beczkach. Dojrzałe wina mają wtedy wyborny smak i aromat papryki i czekolady. Dobrze korespondują z potrawami mięsnymi, zwłaszcza z dziczyzną. Najlepsze wina tego szczepu pochodzą z Francji, Włoszech i Hiszpanii.

 

Merlot

Merlot jest jednym z najlepszych szczepów czerwonych winorośli. Jego wadą jest jednak niska odporność sadzonek: zmorą plantatorów są wiosenne przymrozki, ataki pleśni i zbyt duża częstotliwość opadów. Merlot daje delikatne, subtelne wina o aromatach owocowych (często wyczuwa się śliwki). Wino to, podobnie jak Cabernet Sauvignon, z którym jest często zestawiane, doskonale nadaje się do długiego dojrzewania w baryłkach. Merlot występuje zarówno w Europie (Francja, Włochy, Rumunia i Słowenia) jak i w Nowym Świecie (Argentyna, Chile, Afryka Południowa i Nowa Zelandia).

 

Pinot Noir

Pinot Noir jest szczepem pochodzącym z Burgundii, który najlepiej rośnie w chłodnym klimacie, odznaczającym się średnią ilością opadów. Daje soczyste owoce o bardzo cienkiej skórce. Najlepsze wina Pinot Noir pochodzą właśnie z Burgundii, gdzie skrupulatnie wykorzystuje się ich potencjał do dojrzewania: niektóre burgundy mają nawet kilkanaście lat. Często jednak wina Pinot Noir pija się jako młode, ponieważ mają wtedy intensywny owocowy posmak, w przeciwieństwie do starszych, charakteryzujących się mniej słodkimi aromatami. Pinot Noir uprawia się w Burgundii i innych rejonach Francji, Niemczech, Szwajcarii, Kalifornii i Nowej Zelandii.

 

Syrah (Shiraz)

To tradycyjny szczep Australii i Afryki Południowej. Odmiana ta daje obfite plony oraz zawiera dużo barwników i tanin, co predysponuje ją do długiego dojrzewania w drewnianych baryłkach. Dobre gatunki mają aromaty jagód, eukaliptusa oraz w miarę dojrzewania nabierają aromatów korzennych i zwierzęcych. Wina te doskonale harmonizują z wszelkimi daniami mięsnymi, zwłaszcza wołowiną, jagnięciną, dziczyzną, kaczką i gęsią. Syrah występuje w dolinie Rodanu, Prowansji, Langwedocji, Australii, Kalifornii oraz Afryce Południowej.

 

 

 

Natomiast do głównych odmian białych winogron należy: Chardonnay, Riesling, Sauvignon Blanc i Muscat.

 

Chardonnay

Ten najbardziej znany szczep biały pochodzi z Burgundii i w ciągu lat zdobył sobie taką popularność, że obecnie uprawia się go na całym świecie. Zaletą tego szczepu są soczyste i jędrne owoce, które w efekcie dają wino mocne i intensywne w smaku. Chardonnay, jak żaden inny szczep, doskonale nadaje się do leżakowania w dębowych baryłkach, gdzie nabiera swojego pełnego, podkreślonego dymnymi aromatami, bukietu. Ponadto, z owoców Chardonnay robi się wina likierowe i szampany (blanc de blancs). Wina Chardonnay świetnie harmonizują z wieloma daniami.

 

Muscat

Muscat jest prastarym szczepem znanym już w starożytnej Grecji i Rzymie, gdzie wysoko ceniono sobie silny, lekko pikantny aromat wina tłoczonego z muscatowych winogron. Szczep Muscatu rośnie głównie na ziemiach położonych nad Morzem Śródziemnym oraz w Austrii, Słowenii i Palatynacie. Ponieważ jest to szczep niezwykle wymagający pod względem warunków klimatycznych i glebowych, a jego wydajność jest przeważnie niewysoka, uprawa Muscatu praktycznie ogranicza się do wyżej wymienionych obszarów. Owoce Muscatu dają bardzo dobre wina wytrawne, które nadają się do długiego dojrzewania.

 

Riesling

Mówi się, że Riesling w sprzyjających warunkach klimatycznych daje najlepsze winogrona na świecie, a w niesprzyjających- najgorsze. Z tego względu wina pochodzące z tego szczepu charakteryzują się ogromną różnorodnością: od win o intensywnych aromatach owocowych (m.in. brzoskwini, ananasa, grejpfruta) po wina niedojrzałe i kwaśne. Z reguły Rieslingi nie dojrzewają w dębowych beczkach, ponieważ drewno dębowe niekorzystnie wpływa na jego walory smakowe. Najlepsze Rieslingi pochodzą z Niemiec, z terenów położonych wzdłuż rzeki Ren, Mozeli i Saary, a także z Austrii, Francji, Nowej Zelandii i Australii.

 

Sauvignon Blanc

Sauvignon Blanc jest jedną z najstarszych odmian białych winogron we Francji. Obecnie, podobnie jak Chardonnay, uprawia się ją w wielu regionach świata. Owoce Sauvignon Blanc dają wina różnego typu: zarówno bardzo lekkie, o delikatnych aromatach owocowych (m.in. cytryny, pomarańczy, jabłka, agrestu, czarnego bzu), jak i pełniejsze, o bardziej korzennych aromatach. Niestety nie wszystkie wina Sauvignon Blanc odznaczają się wysokim poziomem jakości- zdarzają się wina o cierpkim, nierzadko kwaśnym smaku. Odmiana ta występuje w regionie Bordeaux nad Loarą, w północnych Włoszech, Austrii, Nowej Zelandii i Afryce Południowej.

PIWO WINO DESTYLATY PRZETWÓRSTWO kontakt Wino - poradnik
 Wszystko co powinieneś o Winie home oferta sklep